Čtyřiadvacetiletý Hadi Matar, který provedl útok nožem na autora "Satanských veršů" Salmana Rushdieho, se u newyorského soudu přiznal k obvinění z pokusu o vraždu a napadení. V pátek večer byl obviněn a vzat do vazby bez možnosti kauce.
Zkrvavený Rushdie byl letecky převezen do nemocnice a podrobil se operaci. Jeho agent Andrew Wylie uvedl, že spisovatel byl v pátek večer napojen na dýchací přístroj, měl poškozená játra, přerušené nervy v ruce a je možné, že přišel o oko. Později se však ukázalo, že autor již není na plicním ventilátoru a je schopen mluvit s příchozími, což Wylie potvrdil. Za Rushdieho se postavilo mnoho politických osobností, například americký prezident Joe Biden nebo bývalý britský premiér Boris Johnson, který na Twitteru uvedl následující: „Jsem zděšen, že sir Salman Rushdie byl pobodán při výkonu práva, které bychom nikdy neměli přestat bránit".
"Satanské verše" jsou mnohými muslimy považovány za kacířské, protože v nich mimo jiné vidí urážku proroka Mohameda. Kniha byla zakázána v Íránu, kde zesnulý vůdce ajatolláh Chomejní vydal v roce 1989 fatvu neboli edikt vyzývající k Rushdieho smrti. V roce 1989 byl Rushdie v důsledku fatvy deset let pod britskou ochranou. V roce 1999 pro CNN uvedl, že tato zkušenost ho naučila "ještě intenzivněji si vážit … věcí, kterých jsem si vážil předtím, jako je literární umění a svoboda projevu a právo říkat věci, které se jiným lidem nelíbí. „Možná to bylo nepříjemné desetiletí, ale byl to správný boj, víte. Byl to boj za věci, kterým nejvíce věřím, proti věcem, které se mi nejvíce nelíbí, což je fanatismus a cenzura."
Íránská teokratická vláda a její státní média páteční útok zatím nijak nezdůvodnily. V Teheránu někteří Íránci, s nimiž v sobotu hovořila agentura AP, útok na autora, který podle nich pošpinil islámskou víru, chválili, zatímco jiní se obávali, že to jejich zemi ještě více izoluje. Kayhan, íránské noviny, se k útoku vyjádřily takto: „Tisíckrát bravo statečnému a svědomitému člověku, který v New Yorku zaútočil na odpadlíka a zlého Salmana Rushdieho. Ruka muže, který roztrhl krk Božímu nepříteli, musí být políbena.“ Byli zde i tací, které útok vysloveně potěšil. „Těší mě to a ukazuje to, že ti, kdo urážejí posvátné věci nás muslimů, budou kromě trestu v onom světě potrestáni i v tomto světě z rukou lidí," uvedl jeden z muslimů pro server Metro. Některé náboženské organizace dokonce nabízely vysokou finanční odměnu tomu, kdo Rushdieho připraví o život.