V hlavním městě již v blízké době dojde k další pozitivní změně. Prostor mezi Národním technickým a Národním zemědělským muzeem byl dosud trochu opomíjen a připomíná spíše jedno velké parkoviště. Institut plánování a rozvoje však plánuje velké zlidštění této lokality a přizval si k tomu přední architektonická studia.
Lokalitě se říká “muzejní distrikt” a leží na velmi důležitém místě. Kromě již zmíněných institucí se v jeho bezprostředním okolí nachází také dva nejvýznamnější pražské parky – Letenské sady a Stromovka. Cestu mezi nimi by mělo oživit a zpříjemnit nové náměstí. Jeho vznik se plánuje společně s rekonstrukcí sousední Korunovační ulice, která bude doplněna o novou zeleň.
Institut si dal za cíl vrácení důstojnosti a reprezentativnosti tomuto místu celorepublikového významu. Veřejná soutěž bude vypsána na konci letošního roku a úkol pro její účastníky nebude lehký – budou se muset snažit vytvořit z tohoto zanedbaného kousku Prahy novou atraktivní lokalitu.
V okolí se kromě parků a muzeí nachází např. také Gymnázium nad Štolou, budova Ministerstva vnitra či legendární letenský kolotoč, který v nedávné době prošel velkou opravou. Toto vše by měl nový projekt spojit a učinit dostupnějším nejen ze samotného připravovaného náměstí, ale také ze sousedních Letenských sadů. Současná asfaltová plocha s mobilními betonovými zábranami místo spíše rozděluje, než spojuje.
Plán obnovy muzejního distriktu má také jeden velmi zajímavý aspekt. Do jeho přípravy byla zapojena veřejnost, která se vyslovila pro zvýšení počtu laviček, stromů či odpadkových košů. Celkem se vyjádřilo 801 občanů a mimo zeleň či mobiliář si přáli také doplnění vodního prvku, který přijde vhod hlavně v letních měsících. Měl by mít podobu fontány.
V Národním zemědělském muzeu došlo v nedávné době k velkým změnám. Celý objekt prošel rozsáhlou rekonstrukcí a na jeho střeše byla zprovozněna rozlehlá terasa, ze které se návštěvníkům nabízí úchvatný pohled na Prahu. Ze světové výstavy EXPO 2015 sem byl také přesunut velmi zajímavý projekt s názvem Laboratoř ticha. Jedná se v podstatě o živý les umístěný do nadčasové laboratoře. Tento experiment tak doplňuje klasické expozice, mezi které patří např. výstava zemědělských strojů či část věnující se rybářství.
Sousedící Národní technické muzeum, jehož rekonstrukce se uskutečnila mezi lety 2003-2012, nabízí neméně zajímavou podívanou. Mezi vystavenými exponáty zde můžeme vidět spoustu kousků z dějin naší země, jako např. vozidlo prezidenta T. G. Masaryka Tatra 80, Tatra 87 cestovatelů Hanzelky a Zikmunda nebo první automobil, který byl vyroben v českých zemích – NW Präsident.
Autor: Vincent Novák, student Univerzity Karlovy
Zdroj fotografie: IPR Praha