Často říkám, že za lockdown zaplatily děti. A zaplatily za něj doslova, a to astronomickou částkou 1,25 bilionu korun.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy předložilo v říjnu vládě Zprávu o dopadech pandemie covidu-19 na vzdělávání. Ta obsahuje výpočty nákladů důsledků distanční výuky. Výsledky přinesly toto neuvěřitelně vysoké číslo. Jen pro představu, je to jen zhruba o 100 milionů korun méně než celkové příjmy státního rozpočtu na rok 2020, jak uvádí shrnutí zprávy v článku níže. Výpočet je důkladný a zahrnuje dopady promítnuté do delšího období. Tvrzení, že zavřít školy je nejdražší ze všech opatření, tak dostává reálné podklady. A je to tvrdá realita.
I krátkodobé vypnutí průmyslu, o kterém se hovořilo třeba letos na jaře v době největšího náporu na nemocnice, vychází oproti uzavření škol levně. Stejně jako testování žáků, pokud by mělo zabránit uzavření škol. I PCR testování jednou týdně pro všechny žáky v Česku podle odborníků z institutu IDEA stojí jen jednotky procent nákladů školního lockdownu.
Zavření škol má zásadní dopady na jednotlivé děti i na celou společnost. A cena bude tak vysoká, že ji do všech detailů nedokážeme dohlédnout. Dnes máme k dispozici ekonomická data, a ta jsou víc než alarmující. Dopadů v jiných oblastech, jako je například psychické zdraví dětí, budeme bohužel svědky ještě hodně dlouho.
Apeluji proto na všechny zodpovědné politiky a úředníky, aby udělali vše proto, aby školy zůstaly otevřené. Pokud je opět zavřou, cena bude příliš vysoká. Ani my, ani děti si ji nemůžeme dovolit zaplatit.
Autor: Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva Hlavního města Prahy