Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Některé základní školy v Praze uspořádaly zvlášť termíny zápisů do škol pro děti z Ukrajiny

15. 04. 2025 - Aneta Havránková

Část základních škol v Praze uspořádala zvláštní termín zápisů do prvních tříd pro děti z Ukrajiny s dočasnou ochranou. Podle pražského radního pro školství Antonína Klecandy (STAN) šlo o 16 škol, celkem jich městské části zřizovaly přibližně 200. Dvojí zápisy organizovala například většina škol v Praze 9 a školy v sousední Praze 14.

Podle starosty devítky Tomáše Portlíka (ODS) to ředitelům umožnilo rovnoměrně rozdělit do tříd děti, které nemluvily česky. Ministerstvo školství tehdy pořádání dvojích zápisů nedoporučovalo. Podle úřadu tím docházelo ke znevýhodnění dětí s dočasnou ochranou oproti ostatním cizincům, kteří se zapisovali společně s českými dětmi. Zápisy do základních škol se v Česku konají tradičně od 1. do 30. dubna.

Portlík tehdy uvedl, že dal ředitelům škol volnou ruku v tom, jak zápisy zorganizují. Pět ze šesti základních škol vyhlásilo zvláštní termín pro děti s dočasnou ochranou na červen. „Já prostě nechci mít v jedné třídě osm až devět dětí, které neumí česky. To je hrozně nefér vůči všem," řekl tehdy Portlík. Podle něj integrace cizinců fungovala lépe, pokud jich bylo ve třídě méně. „Praha 9, kdybyste ji počítali jako město, tak měla třetí nejvyšší počet ukrajinských školáků," doplnil.

Podle něj by bylo spravedlivé, aby si děti s odlišným mateřským jazykem rovnoměrně rozdělily všechny školy. „Klidně ať jezdí třeba do školy do Přezletic, do Veleně, do Prahy 3, do Stodůlek, prostě tam, kde bude místo. Máme skvělou MHD i příměstskou dopravu. Měl by to být i zájem rodičů, aby jejich dítě bylo co nejlepší, aby se neseparovalo, aby se naučilo česky," prohlásil tehdy.

Na magistrátu na konci března vznikla pracovní skupina, která měla připravit legislativní návrhy na řešení situace. Klecanda uvedl, že jejími členy byli kromě politiků také zástupci neziskových organizací. Již v lednu se pražští zastupitelé shodli na tom, že budou usilovat o legislativní změnu, jež by umožnila vznik speciálního systému pro výuku dětí s odlišným mateřským jazykem. Počítalo se se vznikem tzv. průtokových tříd, kde by cizojazyční žáci podstoupili intenzivní výuku českého jazyka.

Zvláštní termíny zápisů pro ukrajinské děti fungovaly v prvních letech po vypuknutí války na Ukrajině v únoru 2022 jako dočasné řešení. Pro školní rok 2024/2025 je zákonodárci zrušili, protože je již nepovažovali za potřebné. Na návrh zastupitelky Prahy 5 a poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS) však byla tato možnost znovu vložena do novely tzv. lex Ukrajina. Podle Zajíčkové tím Praha i další lokality s vyšším počtem uprchlíků mohly lépe rozložit ukrajinské žáky do více škol.

Zdroj: denik.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram