Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Prezident pozval ke kulatému stolu. Tématem byly nerovnosti ve vzdělávání

08. 03. 2025 - Aneta Havránková

Na Pražském hradě se ve čtvrtek 6. března potkalo šestnáct lidí z různých koutů školství i politiky. Společně s prezidentem Petrem Pavlem debatovali o tom, jak vypadá vzdělávání v Česku a proč není pro všechny stejné. Hlavní otázka zněla jasně. Proč mají některé děti už od začátku ztíženou cestu ke kvalitnímu vzdělání jen kvůli tomu, odkud pocházejí nebo jaké mají doma zázemí.

Na stole byla data a zjištění České školní inspekce, která představil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Právě na nich se pak stavěla celá diskuze. Mezi hosty nechyběli zástupci škol z Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje, ministerstva školství, školských asociací, výzkumných institucí, ale ani poslanci a senátoři.

Státní tajemník Ondřej Andrys připomněl, že v mezinárodním srovnání má Česko jeden z nejvyšších vlivů rodinného zázemí na výsledky dětí. Jinými slovy, šance uspět ve škole tu výrazně závisí na tom, jak moc si to doma můžete dovolit. Nerovnosti se podle něj dají kompenzovat, ale chce to systémová řešení a cílené investice. I proto je snižování nerovností jedním ze dvou hlavních cílů vzdělávací strategie do roku dvacet třicet plus.

Tříhodinová debata přinesla konkrétní témata. Dostupnost školek, podpora specializovaných pracovníků ve školách, nedostatek kvalifikovaných učitelů, kariérové poradenství nebo podpora dětí ze znevýhodněného prostředí při přechodu na střední a vysoké školy. Řeč přišla i na potřebu změnit systém přijímacích zkoušek, posílit dovednosti v rámci rámcových vzdělávacích programů a rozvíjet celoživotní vzdělávání například pomocí mikrocertifikátů.

Andrys zmínil, že některá opatření už se připravují. Jde například o indexové financování škol, které má zohlednit podmínky jednotlivých regionů. Také se chystá stabilní financování školních psychologů a speciálních pedagogů. Změny by se měly dotknout i středních škol, které čeká úprava oborové nabídky a větší důraz na všeobecné vzdělávání.

Zároveň upozornil na další výzvy. Blíží se doba, kdy bude výrazně ubývat učitelů. Je potřeba řešit nejen jejich nedostatek, ale i to, že často učí mimo svoji aprobaci. Školy potřebují silnější odbornou a metodickou podporu. Tu už teď zajišťují třeba programy České školní inspekce a Národního pedagogického institutu, známé jako Kompas. Rozvíjí se i střední článek podpory, který má být oporou ředitelům škol v celé republice.

Prezident na závěr shrnul hlavní myšlenky i konkrétní návrhy, které mohou pomoci. Zdůraznil, že víme, kde jsou problémy, i jak je řešit. Každé dítě si podle něj zaslouží rovnou šanci bez ohledu na to, kde vyrůstá. Závěry z debaty plánuje dál probírat s ministrem školství i premiérem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram