Ze Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia v Praze se Jakub Kaván přesunul na Kubu. Odjel tam za svým otcem Petrem Kavánem, který se na Kubě stal českým velvyslancem. I kubánské školy zůstaly po většinu tohoto školního roku uzavřeny kvůli pandemii koronaviru. Jak dlouho trvalo Jakubovi, než se přizpůsobil novému prostředí, jaký je život v jednom z mála států, kde přetrvává dodnes komunismus, a jak žijí místní obyvatelé, přiblížil v rozhovoru pro web Praha školská.
Původně jste chtěl studovat prezenčně na Kubě a distančně v Praze. Nyní po půl roce jste ale požádal na smíchovské průmyslovce o přerušení studia. Proč?
V té době jsem neočekával náročnost zdejší školy a myslel jsem si, že bych zvládl studovat paralelně dvě školy. Jenomže, krátce potom, co jsem začal studovat zde, jsem si uvědomil, že bych to nezvládl, musel bych se jednomu nebo oběma studiím věnovat méně, než by bylo třeba.
Jak přesně se vaše současná škola jmenuje a kdo jsou vaši spolužáci?
Škola, na které studuji, se jmenuje International School of Havana. Je to jedna z několika málo mezinárodních škol na Kubě. Ještě je zde mezinárodní škola španělská, francouzská a ruská. Všichni moji spolužáci jsou buď děti diplomatů z cizích zemí, nebo jejich rodiče reprezentují nějaké firmy zde na ostrově. Konkrétně studuji poslední dva ročníky zdejší školy, respektive „Program mezinárodní maturity“ - IB Diploma Programme (International Baccalaureate Diploma Programme).
Jak vypadá klasický denní režim na mezinárodní škole? Jaké máte předměty, jak využíváte moderní technologie ve výuce a jaký je styl výuky?
Klasický den ve škole je trochu jiný než na mé české střední škole. Každý den začínáme v 8:10 a končíme v 15:30, to znamená, že máme šest hodin každý den. Předměty se zde vybírají celkově ze šesti okruhů. Například cizí jazyky, společenské vědy, přírodní vědy a další, ze kterých si student může vybrat, co ho zajímá. Ve využití moderních technologií je to zde trošku náročnější, protože v místě je všeobecně nabídka všeho zboží velmi omezená a dovoz poměrně složitý. Ale ve škole používáme například sítě jako Moodle na zadávání úkolů na dálku.
Na škole jste teprve chvíli, měl jste nějaké problémy se adaptovat na nové prostředí v zemi a v nové škole?
Ze začátku jsem nebyl zvyklý na styl vyučování, ale asi po měsíci jsem se už cítil velmi dobře a rozuměl jsem, jak vše funguje. První pololetí jsem uzavřel s velmi dobrými výsledky, v některých předmětech se chci pokusit o ještě lepší hodnocení. Hodnocení se zde provádí odlišným způsobem než v České republice. Z každého předmětu nedostáváme pouze jednu celkovou známku, ale jedná se o hodnocení, které zabere téměř jednu stranu A4.
Až dokončíte studium na mezinárodní škole, kam můžete poté nastoupit? A uvažujete opravdu o návratu na Smíchovskou SPŠ a gymnázium? Jaké jsou vaše další plány?
Pokud zde úspěšně zakončím studium mezinárodní maturity, mohl bych nastoupit ke studiu na zahraničních univerzitách a vysokých školách, a to konkrétně podle závěrečných výsledků (skóre) programu IB nastaveného zvlášť pro každou školu. Jedná se však samozřejmě o školy s poměrně vysokým školným a nemalými životními náklady v zahraničí. Všechny tyto faktory bude muset člověk vzít v úvahu. Návrat na Smíchovskou SPŠ je samozřejmě pravděpodobný, logicky vzhledem k novým okolnostem přemýšlím i o výše uvedených možnostech a v tuto chvíli se dívám na možnosti studia IT na zahraničních vysokých školách. Ve hře je však mnoho proměnných.
Život na Kubě musí být velmi odlišný od toho, co známe v Evropě. Máte možnost poznat život a starosti obyčejných lidí, anebo žijete v bublině rodin zahraničních pracovníků?
Řekl bych, že je to zde pro cizince v mém postavení taková uzavřená bublina, ze které mám většinu mých kamarádů, protože běžní Kubánci, pokud nemají jednoho z rodičů cizince, mezinárodní školu studovat nemohou, nemluvě pak o poměrně vysokém školném. Limitujícím faktorem v mém případě je zatím jen omezená znalost španělštiny. Ale kontakt s místními obyvateli je přirozený a je součástí každodenního života. Například, když se jde do restaurace, chodí po ulici, nejrůznější venkovní aktivity, sporty.
Jaký je váš dojem ze života samotných Kubánců?
Život pro zdejší obyvatele je dlouhodobě velmi náročný, ovlivněný mnoha domácími i zahraničními faktory. V posledních měsících se země nachází v mimořádně těžké ekonomické krizi, která se mimo jiné vyznačuje absolutním nedostatkem téměř jakéhokoliv zboží, včetně základních potravin. Od našeho příjezdu jsou nejviditelnějším znakem na ulici dlouhé fronty na cokoliv. Je zde problém koupit většinu potravin a zboží, a pokud už jsou k dostání, tak často mimo finanční dosah běžných obyvatel, a to ještě za devizy. Vypadává zde také docela často elektřina, taky jsou tu problémy s pitnou vodou, teče v lepším případě jednou za dva dny a každý dům tak musí mít svoji vlastní cisternu.
V zemi je nedostatek práce a také zaměstnanci jsou velmi málo placeni vzhledem k cenám. Pro představu, průměrný plat se pohybuje po lednové finanční reformě kolem 2 000,- Kč, přičemž ceny většiny zboží jsou několikanásobně vyšší než v ČR. Obyvatelé mají zatím zaručen velmi malý příděl základních potravin na měsíc s dotovanými cenami, jedná se však pouze o základní životní minimum. Zdarma je školství a zdravotní péče, ovšem i v této oblasti existují velké problémy. Velmi složitá je pak oblast osobní dopravy. Celkově život zdejších lidí je velmi těžký a nedá se to lehce popsat. Kubánci jsou však obecně velmi příjemní, přátelští a vzhledem ke zdejší situaci si umí poradit s řadou věcí.
V tomto školním roce na středních školách v České republice probíhala většina výuky distančně. Jak poznamenává pandemie vaše studium na Kubě?
Zde jsme od září byli pouze dva měsíce fyzicky ve škole (v listopadu a prosinci), takže v podstatě hodně podobně jako vyučování na Smíchovské SPŠ. Většinu výuky jsem tak zažil zatím formou online. Jak už jsem zmiňoval, používáme Moodle na rozdávání úkolů a také Zoom na online konference, které máme každý den, většinou máme čtyři jednohodinové lekce za den.
Na Smíchovské SPŠ a gymnáziu jste se zapojil do projektu Mediálního domu Preslova na pozici redaktora. Psal jste reportáže, dělal rozhovory s osobnostmi. Budete v tom pokračovat i na Kubě?
V tuto chvíli si myslím, že to nebude možné kvůli zavření školy a celkově je těžké být venku kvůli opatřením, které by mohly trvat i několik dalších měsíců. Ale v momentě, kdy se zde vše znovu otevře, bych rád pokračoval, pokud mi to moje studijní povinnosti dovolí.
Image by Falkenpost from Pixabay