Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Festival Věčná naděje propojí minulost a současnost

31. 01. 2025 - Helena Doležalová

Od 2. února do 20. března se v Praze uskuteční osmý ročník festivalu Věčná naděje. Posláním festivalu je ukázat sílu hudby a umění v temných dobách. Letošní ročník připomíná 80. výročí konce druhé světové války.

Festival letos přináší pestrý program, který má na starosti nová dramaturgyně Kristina Vocetková, renomovaná violoncellistka a členka souboru Trio Bohémo. Její vize pro letošní ročník spočívá v propojení minulosti a současnosti skrze hudbu, která reflektuje nejen historická období, ale i aktuální témata. „Festival Věčná naděje je pro mě osobní záležitost. Chci, aby návštěvníci měli možnost slyšet skladby, které nejsou běžně uváděné, ale nesou v sobě silná poselství. Věřím, že i v těžkých dobách může hudba přinést naději a sílu k překonání překážek,“ vysvětluje Vocetková.

Zahájení festivalu v Sacré Coeur

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční 2. února v prostředí kostela Sacré Coeur, bývalého kláštera, který svou neogotickou architekturou a vynikající akustikou poskytne ideální zázemí pro první koncert. Na zahajovacím večeru vystoupí Pražští komorní sólisté a Pražský katedrální sbor pod vedením dirigenta Radka Baboráka. Na programu jsou tři výjimečná symfonická díla, která reflektují hrůzy války a touhu po míru.

Večer začne Honeggerovou Symfonií č. 2, která byla napsána během druhé světové války. Tato skladba, jejíž závěrečná část s trubkou symbolizuje prosbu o konec válek. Následovat bude dílo kyperského skladatele Maria Christoua Řecký památník Lidicím, věnované obětem nacistické genocidy. Tento výjimečný večer zakončí Requiem Tigrana Mansuriana, arménského skladatele, který čerpal inspiraci z arménské genocidy. Dílo zazní v Česku vůbec poprvé.

Rodinný program a komorní koncerty

Festival se zaměřuje i na mladší publikum. V den zahájení akce se Městská knihovna na Mariánském náměstí promění v dějiště rodinného programu. Kühnův dětský sbor uvede scénické provedení Broučků od Václava Trojana, které bylo oblíbené i mezi dětmi v terezínském ghettu. Program doplní výběr lidových písní v úpravě Otakara Jeremiáše.

Komorní hudba bude mít své místo v Španělské synagoze, kde 4. února vystoupí Belfiato Quintet s díly Jacquese Iberta, Paula Hindemitha a Daria Milhauda. Tyto skladby, plné emocí a energie, přinesou unikátní kombinaci francouzské elegance, židovské melancholie a osobní výpovědi skladatelů, kteří museli čelit útisku.

Jazzová scéna a divadelní představení

Na začátku března se festival zaměří na jazzovou scénu, kdy v Jazz Docku vystoupí Emil Viklický se svým triem. Jejich poslední album Moravian Rhapsody – Měsíc spící v kolébce získalo nadšené recenze a jejich koncert slibuje být jedním z vrcholů festivalu. Kromě hudby nabídne festival i divadelní zážitky. 14. března proběhne představení „Gido – portrét skladatele“ v režii Moniky Hliněnské, věnované skladateli Gideonu Kleinovi, jehož život tragicky ukončila druhá světová válka.

Závěr festivalu přinese koncert Wiener Klavierquartett na Novoměstské radnici, kde zazní skladby Brahmse, Dvořáka a Gideona Kleina.

Zdroj: TZ FVN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram