Mládež kraji je iniciativa, která si klade za cíl finančně a metodicky podpořit veřejně prospěšné nápady a projekty mladých lidí do 26 let věku. V Praze se akce uskutečnila letos vůbec poprvé. V tomu článku přinášíme ohlédnutí za prvním pražským ročníkem.
„Věděli jsme, že Mládež kraji funguje už řadu let v jiných krajích a ten koncept se nám moc líbil. Pro Radu dětí a mládeže hlavního města Prahy byl letošní rok přelomový v tom, že se nám povedlo tuto výzvu zrealizovat poprvé i v Praze. Podnikavé mladé lidi podporuje finančně i metodicky,“ uvádí Jakub Kraj, předseda Rady dětí a mládeže hlavního města Prahy.
Podle něj program stojí na spolupráci MŠMT s krajskými radami a během posledních deseti let se rozšířil do osmi krajů ČR. „Pro pražský ročník bylo klíčové, že jsme získali podporu pražského magistrátu a zmocněnce pro dobrovolnictví Pavla Mareše. Důležitá byla i role MČ Praha 10, která se jako první městská část zapojila do podpory programu jak z hlediska nabídky prostor tak finanční podpory jednotlivých projektů mladých lidí. Akci podpořil i radní Milan Maršálek a pracovníci oddělení strategie a participace,“ doplnil.
Mladí lidé mohli své nápady do programu přihlásit do letošního dubna. Postoupivší týmy se poté se svými projekty setkaly na úvodní konferenci, jejímž cílem bylo jejich představení porotě. Tu tvořili:
Z celkových sedmnácti přihlášených projektů se do závěrečné konference probojovalo projektů jedenáct. Z nich deset bylo podpořeno, dohromady částkou 272 500,- Kč
„Na konferenci Mládeže kraji jsem měla možnost poznat mnoho skvělých projektů, které v blízké době pozitivně ovlivní dění v Praze. Vládla zde vstřícná atmosféra a mile mě překvapil zájem o náš vlastní projekt – Časopis Dialog, který bude díky spolupráci ostatních účastníků konference distribuován do několika pražských škol. Bylo velmi nadějné poznat tolik mladých lidí, kteří nechtějí jen nečinně sedět, ale skutečně se zapojit a snažit se zlepšit a obohatit svět kolem nás,“ hodnotí úvodní konferenci Mládeže kraji Hana Sršňová, studentka stojící za projektem časopisu Dialog. Ten má za cíl spojovat a přibližovat názory různých generací a dávat prostor názorům, článkům, esejům, básním a dalším kreativním počinům mladých. Časopis dosud fungoval jako menší projekt několika nadšenců, s finanční podporou se ale mohl rozrůst.
Z dalších nadějných projektů jmenujme třeba projekt „Parapetie“, v rámci kterého tvoří parta nadšených mladých lidí loutkové divadlo. Cílem je přiblížit dětem problematiku domácích rostlin. Zaujal ale také třeba plán na Dětský den rozmanitosti, nebo projekt „Stromy naší země“.
Do konce listopadu roku 2024 pak měli účastníci možnost své projekty realizovat. Výsledky prezentovali na závěrečné konferenci, která se odehrála šestého prosince.
Jak to dopadlo?
Časopis Dialog vydal mezitím dvě čísla a vytiskl náklad přibližně 500 časopisů distribuovaných v divadlech, kavárnách, školách a nově možná i v síti městských knihoven.
Dětský den rozmanitosti sehnal mnoho dalších sponzorů a necelé dvoustovce dětí ukázal spoustu aktivit, kterým so mohou ve volném čase věnovat. Mimoto přispěl z dobrovolného vstupného na charitativní účely.
Stromy naší země vysadili v parku Ivana Jilemnického několik stromů a dřeviny v okolí opatřili cedulkami s názvy, Bylinky k well-beingu zase zařídili dva vyvýšené záhony v okolí školy, na kterých rostou naše léčivé byliny. A v Dolních Chabrech vznikl nový podcast: Chaberské osobnosti.
Jak hodnotí celou Mládež kraji členka týmu loutkohereckého divadelního souboru Parapetie Julie Schmidtová?
„O projektu jsme se dozvěděli od naší táborové vedoucí přibližně dva dny před uzávěrkou. To nás vyburcovalo k rychlé akci, báli jsme se ale, jak celá věc dopade. Už v tu chvíli se ukázalo, jak laskaví a nápomocní organizátoři programu Mládež kraji jsou. Po celou dobu nám byli skvělými průvodci a úvodní konferencí to zdaleka nekončilo.
My jsme mnohokrát klopýtli a ještě častěji pochybovali, ale o to větší radost se dostavila, když se vše podařilo dotáhnout. 🙂 Teď máme divadlo – hotové, vybavené, naše. Bez podpory, dohledu a důslednosti organizátorů – a bez toho velkého oficiálního slibu, který jsme veřejně dali – bychom se v přípravách motali ještě dlouho, pokud by vůbec někdy došly konce.
Mládež kraji? Není, čeho se bát. Skupina skvělých, podporujících lidí ve vedení, banda inspirativních mladých lidí ve všerůzných projektech, a do třetice příjemné nátlakové prostředí, které pomůže mladým dotáhnout své sny“
Radost z dotažených projektů, které měly možnost proměňovat veřejný prostor k lepšímu, sdílí s účastníky i organizátoři.
„Dopad prvního ročníku programu předčil naše očekávání. Je úžasné, že jsme mohli necelými 300 tisíci korunami podpořit deset projektů mladých lidí, kteří vymysleli a zrealizovali veřejně prospěšné aktivity. Již nyní jednáme s partnery o vyhlášení výzvy pro rok 2025, která by měla být zveřejněna v únoru na webu www.praha.mladezkraji.cz,“ dodává Jakub Fraj.
Nezbývá než popřát všem aktivním mladým lidem hodně štěstí!