Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Česká školní inspekce: Připravenost dětí na školní výuku zůstává problematická

02. 12. 2024 - Šimon Hauser

Téměř 80 % učitelů prvních tříd základních škol v Česku se potýká s nepřipraveností žáků na školní výuku.Největší problémy představují nedostatečně rozvinuté dovednosti v oblasti grafomotoriky, poruchy pozornosti a potíže s řečí. Výrazné rozdíly v připravenosti dětí přitom podle pedagogů komplikují výuku. Vyplývá to z nedávno zveřejněné tematické zprávy České školní inspekce.

Podle inspekce téměř 80 % učitelů prvních tříd základních škol považuje své žáky za nedostatečně připravené na zahájení školní výuky. Mezi nejčastější problémy patří potíže s grafomotorikou, tedy s nácvikem pohybů při psaní a kreslení, a s pozorností. Učitelé také často upozorňují na problémy s řečí a výslovností, přičemž v 93 % základních škol se podle inspekce nachází alespoň jedno dítě v péči logopeda.

Školy se přitom potýkají s výraznými rozdíly v připravenosti žáků, což podle většiny učitelů působí problémy při výuce. Největší podíl nepřipravených žáků vzhledem k počtu dětí ve třídě hlásí Karlovarský kraj. Situaci komplikuje i skutečnost, že na logopedickou prevenci v mateřských školách se zaměřuje pouze necelých 60 % pedagogů.

Inspekce zdůrazňuje, že mateřské školy by měly věnovat větší pozornost rozvoji dovedností, které usnadní přechod dětí do základních škol. Důležitá je přitom zpětná vazba od základních škol, která umožní lépe cílit na specifické potřeby budoucích žáků. Současně by základní školy měly více přihlížet k přirozeným rozdílům mezi dětmi, zejména na počátku jejich školní docházky.

Inspekce také upozornila, že logopedické vady jsou druhou nejčastější příčinou odkladů povinné školní docházky, hned po celkové nezralosti dětí. Tento problém je častější v samostatných základních školách než v těch, které jsou propojené s mateřskými školami a lépe reflektují požadavky na přípravu dětí.

Zdroj: Novinky.cz, ČŠI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram