Tělesná výchova na českých středních školách vzbuzuje rozporuplné emoce. Zatímco sport obecně si u mladých lidí stále udržuje oblibu, samotné hodiny tělocviku jsou pro mnohé zdrojem stresu. Ukázal to průzkum společnosti GTS Alive, která spravuje studentské průkazy ISIC, mezi 1 028 středoškoláky.
Více než čtvrtina studentů přiznává, že je tělocvik často stresuje, a třetina uvedla, že se s tímto pocitem setkává občas. Negativní vztah k samotné podobě hodin tělocviku má přes 40 % respondentů.
Podle ředitele GTS Alive Radka Schicha za tímto problémem stojí mimo jiné přísné známkování podle tabulek, monotónnost výuky, necitlivý přístup některých učitelů nebo strach z neúspěchu před spolužáky. Až 30 % studentů přiznalo, že se někdy omlouvá z tělocviku i bez vážného důvodu.
Z konkrétních aktivit na tělocviku mají mladí lidé nejraději posilování, fitness, volejbal, florbal nebo jógu. Naopak nejméně oblíbené jsou gymnastické disciplíny, jako šplh, přeskoky přes nářadí nebo cvičení na kruzích.
Mezi nejčastější náplně hodin patří běh a sprinty, volejbal, basketbal, florbal, rozcvičky a skoky do dálky či výšky. Drtivá většina škol přitom nabízí dvě hodiny tělesné výchovy týdně, a na vysvědčení studenti zpravidla získávají jedničky (85 %) nebo dvojky (10 %).
Přestože školní tělocvik nepatří k nejoblíbenějším předmětům, dvě třetiny studentů mají k pohybu kladný vztah. Téměř 40 % z nich sportuje několikrát týdně a více než pětina téměř každý den. Zajímavostí je, že většina aktivních studentů se sportu věnuje individuálně, mimo oddíly nebo kluby. Například fitness centra alespoň občas navštěvuje třetina studentů.
Na druhé straně šestina respondentů uvedla, že nesportuje vůbec. Nejčastějšími důvody jsou nedostatek času, zájmu nebo motivace.
Velkou roli v přístupu k pohybu hraje rodina. Průzkum ukázal, že pouze polovina rodičů studentů se sportu aktivně věnuje, což může ovlivnit i jejich děti. Nedostatek rodinných vzorů může vést k trvalému nezájmu o pohyb. Přístup studentů k tělocviku také změnila pandemie covidu-19.
Pro zlepšení vztahu studentů k tělocviku vznikají iniciativy, jako je projekt FIT-4-SCHOOL, zaměřený na motivaci mladých lidí k pohybu prostřednictvím seminářů, tréninků a sportovních výzev. Projekty tohoto typu mohou být klíčem ke změně vnímání tělocviku jako stresující povinnosti a k podpoře zdravého životního stylu mezi mladými.
Zdroj: TZ GTS Alive
Zdroj úvodního obrázku: Unsplash / Krišjānis Kazaks