V uplynulých dvou letech Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ve spolupráci s UNICEF podpořilo více než 100 000 ukrajinských a českých dětí v jejich vzdělávacím procesu. Tato podpora zahrnovala jak formální, tak neformální vzdělávací programy, zaměřené na zajištění kvalitního vzdělání pro všechny děti, bez ohledu na jejich původ nebo sociální zázemí.
Spolupráce se ukázala jako klíčová nejen pro děti, ale i pro pedagogy. Více než 13 000 učitelů, asistentů pedagoga a dalších pracovníků škol prošlo školeními zaměřenými na zlepšení jejich dovedností v oblastech inkluzivního vzdělávání, výuky českého jazyka a podpory duševního zdraví žáků. To vše mělo za cíl vytvořit prostředí, které by bylo přívětivé a podpůrné pro všechny žáky, včetně těch, kteří přišli do České republiky jako uprchlíci.
Tématem společné akce MŠMT a UNICEF byly nejen dosažené výsledky, ale i další kroky, které jsou potřeba k podpoře vzdělávání ukrajinských dětí v České republice. "S výrazným přílivem uprchlíků do České republiky po vypuknutí války stál náš vzdělávací systém před velkou výzvou. Díky rozsáhlým opatřením a spolupráci s partnery se nám podařilo vytvořit bezpečné a inkluzivní prostředí pro vzdělávání ukrajinských dětí. Právě vzdělání je totiž klíčem k tomu, aby tyto děti neztratily naději a vyhlídky na lepší budoucnost, a my jsme hrdí na to, čeho jsme společně dosáhli," řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.
Tato spolupráce získala i mezinárodní uznání. Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v České republice, zdůraznila význam otevření českého vzdělávacího systému pro uprchlické děti: "Otevřením svého vzdělávacího systému pro uprchlické děti nastavila Česká republika velmi inspirativní příklad toho, jak inkluzivní vzdělávání může umožňovat rovné příležitosti, posilovat wellbeing dětí, sociální soudržnost a kulturní rozmanitost. Toto vše je prospěšné pro všechny děti. Pro UNICEF je ctí spolupracovat s MŠMT na podpoře kvalitního vzdělávání pro uprchlické děti, které jim poskytuje stabilitu a naději v situaci, kdy musely opustit své domovy na Ukrajině."
Zdroj: MŠMT