Na začátku října byla schválena novela školského zákona, která řeší nedostatky systému financování regionálního školství zavedeného v roce 2019. Ten totiž přiděloval všem školám stejné prostředky, aniž by zohledňoval náročnost jejich práce. Nová úprava zavádí tzv. indexaci škol, což umožní spravedlivěji přidělovat finance na základě konkrétních parametrů, například pro školy, které se starají o děti ze sociálně znevýhodněného prostředí nebo mimořádně talentované žáky.
Indexace škol je jedním z kroků, jak snížit nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání. Všichni žáci v Česku mají nárok na stejný přístup ke vzdělání, a proto novela přináší možnost zavedení opravného koeficientu k financování škol, který zohlední individuální potřeby jednotlivých institucí – ať už jde o mateřské, základní, střední školy či konzervatoře.
Další důležitou změnou je regulace růstu počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu. Nově bude možné nařízením vlády stanovit maximální počet hodin pro konkrétní školy, což umožní pružně reagovat na změny ve skutečně odučených hodinách (PHškoly).
Novela se věnuje i podpůrným pedagogickým pozicím, jako jsou školní psychologové nebo speciální pedagogové. Cílem je zajistit inkluzivnější prostředí na základních školách a zkvalitnit poradenské služby. Nově bude povinností všech škol poskytovat tyto poradenské služby, což zahrnuje například podporu dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, prevenci rizikového chování a spolupráci s dalšími poradenskými subjekty.
Důležitou novinkou je také zavedení spádovosti pedagogicko-psychologických poraden, které budou mít za úkol metodicky vést školy a přispívat ke kvalitnější podpoře pedagogických pracovníků. Tento krok posílí provázanost poradenského systému a zlepší jeho dostupnost pro školy i žáky.
Zdroj: MŠMT