Řemeslné obory už dávno nejsou výlučně mužskou záležitostí. V posledních letech na ně míří stále více dívek, přičemž jejich zájem o truhlařinu, instalatérství či malířství a lakýrnictví roste. Tento trend potvrzuje i Střední odborná škola Jarov (SOŠJ) v Praze, kde v současné době řemeslné obory studuje 24 dívek, a pouze v letošním září přivítali v prvních ročnících deset nových žaček.
„V oborech, které byly dříve považovány za typicky chlapecké, se stále častěji objevují dívky. Díky modernizaci technologií ubývá fyzicky náročných úkolů, takže obory, které byly dříve pro ženy méně vhodné, dnes zvládají bez problémů,“ vysvětluje Miloslav Janeček, ředitel SOŠJ.
Mezi dívkami je největší zájem o tříletý učební obor truhlář, kde momentálně studuje šest dívek. Populární jsou také obory malíř a lakýrník, kde jsou zapsány tři dívky, a ve škole mají dokonce dvě budoucí kominice. Z maturitních oborů vede mezi dívkami stavební obnova. „Dívky si pečlivě vybírají obor a více zvažují zaměření, vybavení školy nebo možnosti praxe v zahraničí. Na rozdíl od chlapců se u dívek méně často setkáváme se změnami oboru během studia,“ dodává Janeček.
Zájem o řemeslné obory vzrůstá u mladých lidí i kvůli perspektivnímu uplatnění a rostoucímu finančnímu ohodnocení. Nedostatek kvalifikovaných řemeslníků je totiž kritický nejen v Česku, ale i v celé Evropě. „Průměrná čekací doba na kvalitního řemeslníka je několik měsíců. Například u malířů jsou to dva až tři měsíce, a pokud zákazník sežene kvalitního řemeslníka rychleji, neřeší, zda je to muž nebo žena,“ říká Janeček.
Navíc dívky, které studují řemeslné obory, často vynikají nad svými mužskými kolegy. „Dívky bývají pečlivější a mají lepší cit pro detail. V oboru malířství se uplatní především v jemných dekorativních pracích, zatímco v oboru podlahář se věnují složitějším pokládkám parket,“ uzavírá Janeček.
Zdroj: TZ SOŠJ