Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy (PedF UK) ve spolupráci s Provozně ekonomickou fakultou Mendelovy univerzity (PEF MENDELU) získala dva granty od Technologické agentury České republiky (TA ČR) zaměřené na problematiku plýtvání. „Stavíme na předchozích znalostech a zkušenostech z projektu Smart Food, který vedl k nárůstu povědomí o prevenci plýtvání potravinami mezi žáky o více než 40 %,“ uvádí Igor Červený z PedF UK. Nové aktivity budou zaměřeny na širší veřejnost a generaci Z, tedy mladé dospělé ve věku 20–27 let.
„Vzdělávací materiály budou distribuovány prostřednictvím systému FutureBooks, kde vytváříme interaktivní výuková média, která prostřednictvím gamifikace aktivně motivují ke změně chování a vytváření udržitelných návyků,“ vysvětluje Červený, hlavní autor Smart Food na UK. V rámci spolupráce s Ministerstvem životního prostředí ČR a Národního plánu obnovy zahajuje PedF UK s PEF MENDELU dvouletý projekt „Od vidlí až po vidličku… a ještě dál“, jehož cílem je snížit emise CO2 a methanu ve společnosti a předcházet plýtvání potravinami, zejména ve školních jídelnách. „Vzniknou výuková média a videa, která budou tuto problematiku objasňovat v souvislostech ochrany klimatu. Tímto způsobem můžeme přispět k dosažení klimatických cílů, jako je například závazek Prahy snížit emise CO2 do roku 2030 o 50 % ve srovnání s rokem 1993,“ dodává Červený. Evaluace projektu proběhne na základních školách ve vybraných krajích České republiky již letos v září.
Další grant od TA ČR, na němž opět spolupracují PedF UK a PEF MENDELU, se zaměřuje na vytvoření digitálních výukových materiálů a metodik pro změnu nákupního chování v oblasti módy, konkrétně na osvětu o re-use, upcyklaci a slow fashion. „Budeme se zaměřovat na dospívající dívky, které podle studií často nakupují fast fashion až čtyři trička měsíčně, z nichž každé vynosí průměrně třikrát,“ upozorňuje Červený. Cílem projektu není mladé lidi omezovat, ale naučit je přemýšlet racionálně o svých potřebách. Výzkumníci v rámci projektu provádí také analýzu odpadu ve spolupráci se společností GREEN Solution, aby na jejím základě vytvořili výukové materiály pro učitele a žáky, jelikož právě děti mohou hrát klíčovou roli v šíření osvěty.
PEF MENDELU pod vedením doktorky Lucie Veselé realizuje další projekt cílený na starší věkovou skupinu – generaci Z. „Tato generace je připravena okamžitě měnit své chování, ale často neví, jak na to,“ říká Červený. V současnosti probíhá výzkum zaměřený na to, jakým způsobem nejlépe oslovit tuto cílovou skupinu a nabídnout jí praktické nástroje ke snížení spotřeby.
PedF UK a PEF MENDELU patří mezi průkopníky v oblasti interaktivních výukových médií zaměřených na prevenci plýtvání potravinami a nyní připravují projekt Horizont 2020+ ve spolupráci s univerzitními partnery z Alliance 4EU+, jehož cílem je adaptace materiálů pro všechny členské státy Evropské unie. „Každá země má svá specifika, například jižní státy řeší zbytky ryb, zatímco Turecko se zaměřuje na bioodpad z kávy a čaje,“ uvádí Červený. Výukové materiály budou obohaceny o cvičení ve virtuální realitě, která umožní uživatelům lépe pochopit problematiku plýtvání. Například QR kódy na potravinách by mohly poskytovat detailnější informace o jejich složení a celkové nákladnosti výroby.