Učební obory bývaly ještě donedávna až tou poslední volbou uchazečů o středoškolské studium, jednalo se o jakousi jistotu, že se dítě aspoň někam dostane. To už nyní neplatí.
V minulosti bylo běžné, že na "učňák" šly i děti, které o daný obor vůbec neměly zájem a po roce studia se zkoušely opět dostat na vysněnou střední školu. Podle ředitele Střední odborné školy Jarov Miroslava Janečka to však už dávno neplatí.
"Odliv žáků po prvním ročníku na jiné školy je zcela minimální. Spíše evidujeme opačný trend, tedy snahu přestoupit na naši školu a naše učební obory z jiné školy. Většina uchazečů o řemeslné učební obory bere svoji volbu jako primární, a nikoliv záložní nouzovou variantu," říká Janeček s tím že uchazeči nyní jako "jistotu" volí spíše střední školy, které nemají takový přetlak zájemců. "Vzhledem k převisu zájemců o řemeslné učební obory je motivovaných uchazečů pro daný řemeslný obor až 70 procent," dodává.
Škola na Jarově je se svými více než 1 500 žáky jednou z největších středních škol v Česku. Díky nové metodice podávání přihlášek počítá škola obdržení až 1 500 přihlášek s předpokládaným přijetím asi pěti stovek nových žáků do maturitních i učebních oborů. "To znamená, že zhruba tisícovku uchazečů budeme muset odmítnout. Obdobná situace nastala už v loňském roce. Prakticky ve všech oborech jsme měli více přihlášek, než kolik lze přijmout uchazečů, v některých oborech bylo přihlášek i několikanásobně více," uvádí Janeček s tím, že loni musela škola odmítnout kolem 620 uchazečů.
Obor lze v průběhu studia změnit
Z toho vyplývá, že uchazeči o studium na střední škole by si měli pečlivě vybírat nejen školu, na kterou se hlásí, ale i obor. To však může být pro řadu patnáctiletých obtížné, neboť nemají jasno v tom, co by chtěli v životě dělat. Obor je proto možné v průběhu studia změnit. "Změna oboru vzdělání možná je. Jedná se jak o možnost přestupu z maturitního oboru na obor učební, pokud dojde u žáka k přecenění sil v rámci maturitního studia," říká Janeček, podle nějž je vše podmíněno volnou kapacitou v daných oborech vzdělání.
Strach o práci není na místě
Absolventi učebních oborů se nemusí bát o práci, neboť si většinu z nich firmy "zabookují" již během studia. Podle Janečka je po absolventech řemeslných oborů mezi zaměstnavateli na trhu práce obrovská poptávka napříč obory. "Je zcela běžné, že naši školu týdně kontaktuje několik firem, které mají zájem nejen o absolventy daných oborů, ale i o možnost přijmout žáky vyšších ročníků na odborný výcvik. V plné míře zde platí základní ekonomická poučka, že co je vzácné a nedostatkové, to je současně drahé. Takže naši absolventi řemeslných oborů si z pracovních nabídek vybírají a často nastupují do firem s nadstandardním finančním ohodnocením," říká.
Zdroj: Tisková zpráva - Střední odborná škola Jarov