Všechno to začalo v roce 2021, v době lockdownu. Veřejné akce bylo téměř bez výjimky naprosto nemožné uskutečnit. To postihlo i Paměť národa, jejíž nedílnou součástí jsou v posledních letech i nejrůznější přednášky a diskuze, výstavy a další společenské akce. Proto přišel předseda kolegia Post Bellum, Jan Dobrovský, s nápadem. Aby překlenul covidové období, rozhodnul se, že společně s jeho přítelem, novinářem Jindřichem Šídlem začnou natáčet podcast. A výsledek? Podcast Dobrovský a Šídlo byl několikrát nominován na Křišťálovou Lupu. V letošním vyšla také kniha, která přináší to nejlepší z podcastu.
Podobně jako Paměť národa, i podcast Dobrovský a Šídlo se zabývá moderní politickou historií, na kterou nutně navazuje veškeré současné dění. Zaměřují se především na politická témata, ať už jde o významné politické osobnosti, závažné politické situace, jakými je například válka na Ukrajině, tak i lehce opomíjená, ale poutavá témata. Komentují dění jak u nás, tak i aktuality ze zahraničí.
Díky nevídanému přehledu, specifickému úhlu pohledu a vzpomínkám, který Jan Dobrovský s Jindřichem Šídlem mají, má posluchač možnost dozvědět se ucelený všeobecný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo, popřípadě děje. Podcast Dobrovský a Šídlo můžete poslouchat ve všech podcastových aplikacích, ale také na webových stránkách Paměti Národa, Podcasty.seznam, YouTube a dalších.
Publikace, která v letošním roce vyšla, nabízí čtenářům přepis prvních 13 dílů podcastu, v rámci nichž se probralo například téma „vrbětické kauzy“, sněmovních voleb v roce 2021 či vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Kniha nese název „Můžu to doříct?“, a upozorňuje tak na větu, která se mezi Dobrovským a Šídlem neustále opakuje, protože studny vzpomínek a komentářů a informací jsou tu téměř nekonečné. Kniha doplněna o dobové fotografie a na konci každé kapitoly nabízí čtenáři pohled na to, jak to vlastně celé skončilo a zda se předpovědi protagonistů podcastu vyplnily. Knihu je možné objednat na webových stránkách nakladatelství Argo.