Na začátku listopadu probíhala výměna mládeže Erasmus plus o válečných konfliktech. Celá akce se konala v gruzínkém přímořském městě Gonio, které se nachází nedaleko druhého největšího města Batumi, kousek od tureckých hranic. Projektu se zúčastnilo celkem šestatřicet lidí z šesti zemí, včetně České republiky.
Kromě Čechů byli účastníky projektu i Slováci, Italové, Arméni, Gruzínci a Ukrajinci. Zejména účast posledních tří zmíněných zemí měla velikou přidanou hodnotu, jelikož je pro ně téma válečných konfliktů velmi aktuální. Ukrajinci se potýkají s válkou, Arméni dlouhá léta bojovali s Ázerbajdžánem o území Náhorního Karabachu a Gruzie má pak potíže s Ruskem a územím Abcházie.
Český tým přiletěl do gruzínského Kutaisi ve tři ráno. Na letišti jsme si pak objednali Taxi a jeli jsme s ním dvě a půl hodiny přímo k našemu ubytování v Goniu. Byl nám slibován krásný hotel, ale v Gruzii jsou bohužel trochu jiné standarty. To nám ale nevadilo, na ubytování jsme dojeli v půl šesté a od devíti jsme již měli snídaní. Takže první den byl velmi náročný, naštěstí jsme hráli pouze nějaké seznamovací hry a ujasnili si, jak bude vypadat následující týden.
Druhý den jsme se již začali aktivně věnovat tématu. Simulovali jsme zasedání různých nadnárodních organizací a jednali jsme o osudu všech možných zemí. Podobné věci jsme pak dělali i po zbytek týdne. Užili jsme si spoustu precizně připravených workshopů, debat, prezentací a skupinových aktivit. Některé z nich se navíc konaly na pláži. Vždy večer jsme pak měli tzv. "intercultural nights", během kterých se každá zúčastněná země představila a ukázala svoji kulturu, jídlo a tance. Češi se Slováky pak sehráli i divadlo o tom, jak jsme se rozdělili.
Dlouhá cesta do sousedního Turecka
Nechyběl ani volný den, během kterého jsme se vydali do Turecka. Překračování hranic bylo velmi zdlouhavé, jelikož zde bylo mnoho lidí, ale byl to skvělý zážitek. Mnoho Gruzínců totiž pravidelně nakupuje v Turecku a na hranicích je velmi narváno. My jsme si skočili dát na půl hodiny kebab a šli jsme nazpátek. Ideální pro lidi, co sbírají razítka v pase, jelikož jsme dostali hned čtyři.
Odpoledne jsme pak měli možnost navštívit i Batumi. Vydali jsme se na plavbu lodí a večer nás čekala pravá gruzínská večeře. Po absolvování projektu jsme všichni obdrželi certifikáty Youthpass a domluvili jsme se na společné implementaci dalších projektů.