Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Drobné každodenní krůčky ke zlepšení duševního zdraví

02. 11. 2023 - Babeta Frischmannová

Necítíte se ve své kůži, a ne a ne přijít na to, proč? O duševní zdraví je třeba pečovat stejně jako o to fyzické. V tomto článku najdete několik jednoduchých tipů, jak můžete svou duševní pohodu zlepšovat na denní bázi. 

Pijte dostatek vody

Voda je pro naši psychiku stejně důležitá jako pro fyzické zdraví. Pokud jí nepijeme dostatečné množství, nemá náš mozek dostatek aminokyseliny tryptofan, nutné pro tvorbu serotoninu, jednoho ze základních „hormonů štěstí“, zodpovědných za příjemné pocity. 

Studie také prokázaly, že nedostatečný příjem vody zvyšuje riziko deprese a úzkosti. Optimální množství vody, které bychom měli vypít za den, se odvíjí od vícero faktorů (výška, váha, pohlaví, fyzická zátěž…). Pro výpočet vašeho ideálního denního příjmu vody můžete využít například online kalkulačku

Běžte na procházku  

Není náhodou, že se po procházce obvykle cítíme lépe. Chůze totiž podporuje proudění krve a její cirkulaci do mozku a celého těla, což napomáhá dobré náladě, a má pozitivní vliv na centrální nervový systém, zodpovědný za zvládání stresu. Lékaři doporučují procházet se alespoň třikrát v týdnu po dobu 10-30 minut. A (nejen) pokud vám brání špatné počasí, zkuste si doma alespoň krátce zacvičit. 

Čistý pokoj, čistá mysl

Ač se to nemusí na první pohled zdát, prostředí, ve kterém se nacházíme, má zásadní vliv na naši vnitřní „pohodu“. Jak potvrzuje několik studií, nepořádek významně zhoršuje náš wellbeing (a naopak je snadnější ho dosáhnout, máme-li kolem sebe uklizeno). Úklid samotný má přitom také pozitivní účinky na naše duševní zdraví. Nabýváme díky němu totiž pocit řádu a kontroly, který pomáhá předcházet pocitu přehlcení často ústícímu v úzkosti, vyplavují se při něm endorfiny ulevující od stresu a nutí nás soustředit se na jednoduché manuální úkony, což mozku umožní na chvíli „vypnout“. 

Sejděte se s přáteli

Je naprosto přirozené, že máme v momentech, kdy nám „není hej“, tendenci spíše se uzavírat do sebe. Paradoxně nám ale může pomoci právě kontakt s přáteli. Jak řekl Aristoteles: „člověk je tvor společenský“. Sociální interakce do našeho života zkrátka nezbytně patří a její absence se negativně podepisuje na našem duševním zdraví, jak mnoho z nás ostatně nedávno zažilo na vlastní kůži během pandemie. Benefity občasného přátelského posezení, potvrzené výzkumy, tak není při cestě za vnitřní spokojeností radno podceňovat.  

Buďte vděční

„Co by za to daly děti v Africe“. Nad touto větou v dětství obrátil oči v sloup snad každý. Na tomto po generace předávaném „moudru“ ale přece jen něco je. Mnoho věcí jsme zvyklí brát jako samozřejmost, uvědomování si, že máme být za co vděční, je ovšem velkým přínosem pro naše duševní zdraví.

Koncept tzv. „gratitude“ (anglicky vděčnost) spočívá v pravidelném zvědomování věcí, za které jsme v životě vděční, například tím, že si každý večer před spaním napíšete tři z nich na kus papíru. Dle studií zvyšuje uvědomění si jedné takové věci naše štěstí okamžitě o 10 % a zároveň o 35 % snižuje symptomy deprese. Tyto účinky ovšem časem mizí, je proto třeba gratitude praktikovat opakovaně. 

Tak co? Víte už, čím si dnes zlepšíte náladu vy? 

Zdroj: https://www.cnet.com/health/mental/heres-why-drinking-water-is-the-key-to-good-mental-health/ 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram