Práce učitelů je dnes často zpochybňována nejen ze strany rodičů dětí, což má vliv na prestiž tohoto povolání. Většina lidí však ani nemusí tušit, co vše práce učitele obnáší. Kampaň chce veřejnosti ukázat, že si učitelé zaslouží být respektováni.
Minulý týden byla v prostorách ministerstva školství (MŠMT) představena mediální kampaň Učitelé jsou třída, která má za cíl změnit zkreslené představy o učitelské profesi. Jen zlomek populace tuší, co práce učitele obnáší nad rámec vedení hodin. Pedagogové musí znát základy psychologie, umět se v klidu vypořádat s krizovými situacemi či dokázat povzbudit a motivovat děti s různými vzdělávacími potřebami. Navíc často bojují s nedůvěrou ze strany rodičů.
Učitelství je zásadní profese, která ovlivňuje budoucnost. Doslova. Škola je totiž unikátní simulátor života ve společnosti, neboť se v ní setkávají lidé, kteří si mají nejen názorově velmi daleko a přesto spolu musejí fungovat. Napomáhat by tomu měl dobrý učitel, kterých je ale velký nedostatek. V Česku jich chybí přes šest tisíc.
Rodiče dnešních dětí často žijí v představě, že se od jejich školních let nic nezměnilo. Ano, často ještě učí ti samí učitelé, ale až na výjimky se snaží přizpůsobit dnešní době. Samotná výuka nových pedagogů také vypadá jinak než před lety. Učitelé v praxi se podle organizací a institucí zapojených do projektu setkávají s nedůvěrou zejména ve chvílích, kdy navrhují nové postupy a metody.
Je třeba zvýšit atraktivitu profese
Podle MŠMT nedojde ke zkvalitnění výuky změnou osnov, ale změnou, kterou přinesou samotní učitelé. Proto chce na pedagogické fakulty lákat nejtalentovanější uchazeče. Pomoci s tím má dobré prostředí, podpora a snaha udržet si talenty. Pedagogické fakulty často bývají až fakultami druhé volby, neboť uchazeči nemají správnou představu o studiu. MŠMT si slibuje, že když to ukáže jako náročnější cestu, která uchazeče někam posune, zvýší se tím atraktivita studia na pedagogických fakultách. Tam ale plány ministerstva nekončí.
Ministerstvo chce zajistit nastávajícím učitelům kontinuální podporu. Bylo zavedeno adaptační období, během kterého působí „zaškolovací“ učitelé. Jinými slovy, když nový učitel začne učit, asistuje mu stávající učitel, který mu může pomoci ve výuce. Byla na to vyčleněna finanční podpora, neboť když už se do školství dostane nový učitel, ministerstvo si ho chce udržet.
Spojení Prahy s Brnem
Projekt je vyústěním spolupráce vzdělávacích institucí a neziskových organizací. Společně jej připravila Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, Pedagogická fakulta Masarykovy Univerzity a neziskové organizace Začni učit!, Otevřeno, Učitelská platforma a Učitel naživo, s podporou Nadace České Spořitelny a MŠMT. Takto široká spolupráce přitom nemá v tuzemském školství obdoby.
Více informací naleznete na webu: ucitelejsoutrida.cz