Na sklonku prázdnin, ve středu 30. srpna 2023, vás zveme na diskusní online setkání pro všechny, kteří se zajímají o podporu podnikavosti u nás. Přijďte se inspirovat, třeba si rozšířit obzory a najít motivaci do výuky, dalších aktivit nebo vašeho podnikání.
V rámci projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání, který pro Hl. m. Praha koordinuje Pražský inovační institut, se koná další z akcí, které se věnují podpoře podnikavosti. Tentokrát se bude týkat Asociace podnikavé Česko a uskuteční se 30. srpna 2023 od 15.00 do 17.00 hod. Podrobnosti online setkání najdete v události na Facebooku. Registrovat na událost se můžete přímo na tomto linku.
Hosty diskusní prezentace budou Anna Kačabová, ředitelka Asociace podnikavé Česko (APČ) a Jakub Vrobel, který má na starosti evaluaci a mapování podnikavosti. Dozvíte se mimo jiné, kdo jsou členové asociace, proč má smysl v ní být, jaké jsou plány nebo výsledky mapování podnikavosti v ČR. A věříme, že vás setkání může i namotivovat k vaší vlastní aktivitě a podpoře podnikavosti tam, kde působíte.
Právě Anny Kačabové jsme se zeptali na pár otázek k tématu podnikavosti. Třeba vás inspirují a setkáme se společně 30. srpna v online prostoru.
Co to znamená "podnikavost" a proč bychom ji měli podporovat?
Podnikavost vnímám v širokém smyslu slova, jako inciativu, kreativitu, schopnost vidět svět jako síť příležitostí a nikoliv problémů, schopnost vydat se na vlastní cestu - ať už je to cesta podnikatele nebo kreativního zaměstnance, nebo dobrovolníka, který rozhýbává komunitu ve svém okolí.
Kdy a proč vznikla Asociace podnikavé Česko (APČ)?
APČ vznikla na podzim 2022, ale myšlenka spojit síly více organizací, které prosazují podnikavost ve vzdělávání, je starší. Důvodem bylo především znásobit sílu a hlas, který upozorňuje na podnikavost jako klíčovou kompetenci pro budoucnost. Hlas, který upozorňuje na to, že se v ČR podnikavosti nevěnuje skoro žádná a už vůbec ne systémová podpora. A vysvětlovat podnikavost v širokém slova smyslu. tedy tak, ja popisuji výše = nikoliv jen jako cestu k vlastnímu podnikání nebo firmě. APČ zároveň přináší do systému pohled evropského rámce EntreComp.
Jak to teď vypadá s podporou podnikavosti v našich školách?
Na to APČ úplně přesná data nemá, ale z našeho průzkumu víme, jak se na přístup k podnikavosti ve školách staví čeští rodiče – viz náš LinkedIn.
Jinými slovy: rodiče si začínají uvědomovat, že podnikavost je superdůležitá kompetence, ale jen 25 % z nich je spokojeno s tím, jak se tato kompetence rozvíjí v jejich škole. Na přesnější data ze strany škol si budeme muset počkat do letošního podzimu, kdy v této věci chceme plošně oslovit školy ve spolupráci s MŠMT.
Rámeček:
Online setkání „Asociace podnikavé Česko – podpora podnikavosti v ČR