Představitelé středních škol zapojených do programu nultých ročníků se sešli, aby zhodnotili a sdíleli zkušenosti v rámci integrace ukrajinské mládeže. Panelová diskuse, organizována odborem školství, mládeže a sportu MHMP, proběhla v prostoru NextZone patřící pod Smíchovskou střední průmyslovou školu a gymnázium.
Cílem programu nultých ročníků bylo umožnit ukrajinským studentům ve věku od 15 do 19 let pokračovat v jejich studiu a zajistit jim průpravu do českého jazykového a kulturního prostředí a dál rozvíjet jejich potenciál na českých středních školách. Cílem programu bylo vytvoření přípravného kurzu kopírující český školní rok včetně svátků a prázdnin.
K diskusi si zástupci z odboru školství, mládeže a sportu pozvali ředitelku smíchovského Gymnázia Na Zatlance Jitku Kmentovou, ředitele Gymnázia Karla Sladkovského na Praze 3 Tomáše Huška, zástupce ředitele Smíchovské střední a průmyslové školy a gymnázia Petra Růžičku a koordinátora z řad studentů školy.
Vedení průmyslové školy přistoupilo k nastavení nultému ročníku na základě přání samotných studentů z Ukrajiny. Na Kempu demokracie studenti vyslovili konkrétní zájmy studia a vedení školy se je pak snažilo promítnout do připravovaného rozvrhu. V prvních měsících se výuka soustředila zejména na přípravu na příjímací zkoušky, tedy matematiku, angličtinu a český jazyk, od nového roku se pak věnovali více i odborným předmětům.
Díky prostorovým a interním pedagogickým kapacitám školy bylo studium rozvrženo do pěti vyučovacích hodin denně a výuka tak mohla probíhat dopoledne. Zpětnou vazba dostali organizátoři na závěr přípravného kurzu od samotných studentů, kteří ocenili možnost trávit čas se svými vrstevníky a zapojit se tak i do dění české školy.
Odpolední výuku pak zvolilo vedení žižkovského gymnázia včetně zapojení externistů. I přes dílčí nejasnosti ohledně zahájení programu shrnul nultý ročník ředitel Tomáš Hušek: „Pomáhali jsme, protože jsme chtěli a šli bychom do toho znovu, protože nikdo z nás neví, kdy sám bude potřebovat pomoc.“
Gymnázium Na Zatlance se do programu zapojilo od září absolvováním adaptačního kurzu, ve kterém se škole a studentům podařilo najít obsah a naplánovat organizaci nultého ročníku. Vzhledem k nedostatečným prostorových kapacitám se studenti scházeli v komunitním centru, ale o zapojení do školních aktivit nepřišli – měli možnost integrovat se s českými studenty přímo v jejich třídách. „Jediné, co se nám nepodařilo, bylo zajistit studentům stravování, což vnímám jako nedostatek,“ shrnuje svou veskrze pozitivní zkušenost ředitelka Kmentová.
Všichni přítomní se shodli, že program má pro studenty smysl. Zdokonalí se v českém jazyce, matematice, v reáliích a mají možnost smysluplně trávit čas mimo svou vlast. Pomyslnou třešničkou je, že se v silné konkurenci českých studentů několik z nich dostalo i na vybrané střední školy.
Dobrou zprávou na závěr je, že je plánováno program nultých ročníků prodloužit až do konce školního roku 2023/2024.