Požár a mohutné výbuchy na skladišti v Bangladéši již zabily nejméně 49 lidí. Hasiči, kteří přijeli na poplach, nevěděli, že se nejedná o malý zdroj ohně, nýbrž ohromnou průmyslovou katastrofu, kterou na místě hasili přes 18 hodin.
Tanvir Chaudhury, který dělal z místa činu reportáž pro Al Jazeeru, situaci okomentoval: „Speciální jednotka bangladéšské armády pomáhá hasičům při záchranných pracích. Na místě je spousta chemikálií a lidé říkají, že mají problémy s dýcháním." Podle místních médií se ve vnitrozemském kontejnerovém depu BM, které odbavuje zboží určené k vývozu a dovozu, nachází přibližně 5 000 kontejnerů. V některých z nich se měl nacházet peroxid vodíku, který podle všeho vybuchl a požár se rozšířil mimo jiné do kontejnerů s oděvy. Z místa se linou toxické výpary, kvůli kterým mají lidé v těsné blízkosti obtíže s dýcháním.
Bohužel pro zúčastněné, první výbuch byl pouze předzvěstí obrovského neštěstí, jelikož mnozí lidé, kteří přiběhli na pomoc a snažili se požár uhasit, se stali obětí sekundárních výbuchů. Výbuchy roztříštily okna okolních budov a byly cítit až do vzdálenosti čtyř kilometrů, uvedli úředníci a místní média. Podle policie hasiči na likvidaci požáru pracovali ještě v neděli ráno. „Výbuch mě odhodil asi deset metrů od místa, kde jsem stál. Mám popálené ruce a nohy," řekl agentuře AFP řidič nákladního auta Tofael Ahmed. Dobrovolníci, z nichž někteří měli na nohou pouze sandály, v neděli ráno pokračovali ve vynášení těl z doutnajících trosek.
Průmyslové výbuchy a požáry jsou prý v Bangladéši relativně běžné. Chaudhury uvedl, že bezpečnostní opatření v průmyslových závodech se od katastrofy v Rana Plaza v roce 2013, při které došlo ke zřícení osmipatrové budovy a úmrtí přes 1,100 lidí, zlepšila, ale chemické závody nacházející se v těsné blízkosti měst stále představují riziko pro obyvatele i zaměstnance. Mezi zraněnými je nejméně 40 hasičů a 10 policistů a mezi mrtvými je nejméně devět hasičů a několik dalších je v nemocnici s vážnými popáleninami, uvedl šéf policie v Chittagongu Anwar Hossain.
Autor/ka fotografie: Sippakorn Yamkasikorn