Cookie Consent by Free Privacy Policy website

17. listopad v režii studentů

15. 11. 2022 - Markéta Beková

S koordinátorkou Svobodného listopadu na Albertově Kateřinou Grygarovou o svobodě, programu oslav i smyslu připomínání 17. listopadu.

Za pár dní si budeme připomínat 17. listopad. Jak vy osobně tento den prožíváte? 

17. listopad trávím posledních pár let na Albertově. Myslím, že je to nesmírně důležité datum se zásadním odkazem do novodobé společnosti, a jeho důležitost by měla být náležitě zdůrazňována a připomínána. Mám navíc na 17. listopad  osobní vazby, protože můj dědeček před revolucí emigroval do států, kde doteď část rodiny žije, což druhou část rodiny, která zůstala zde, velmi ovlivnilo. Díky tomu zprostředkovaně vím, za co se tehdy bojovalo a proč. 

Sedmnáctý listopad nám připomíná události z roku 1939 a 1989. Obě výročí jsou úzce spojena se studentstvem, jak se nyní studenti budou zapojovat do oslav osmého ročníku pietního aktu na Albertově? 

Studenti stojí za organizací Uctění památky 17. listopadu na Albertově. De facto všechno, od příprav, přes zajištění programu, k zajištění dobrovolníků na místě, je prací studentů.  Navíc zde studentské spolky budou prezentovat svou činnost a několik studentů zde také promluví. Albertov patří studentům a ti zde chystají program pro všechny. 

Kateřina Grygarová - koordinátorka Svobodného listopadu

Váš projekt je součástí Festivalu Svobody 2022. Jaký program pro návštěvníky jste připravili? 

V rámci Festivalu Svobody je pro návštěvníky připraven program de facto po celé republice. V Praze je součástí Koncert pro budoucnost, Korzo Národní, Sametové posvícení nebo právě Albertov. 

Na Albertově, kde promluví zástupci z řad akademiků i studentů, zazpívají zde studentské sbory a budou se zde prezentovat spolky a iniciativy, proběhne také edukativní program. Vystoupí zde populární duo podcastu Přepište dějiny - Michal Stehlík a Martin Groman, kteří naživo proberou obdobím mezi Sametovou revolucí a rozdělením státu a zazní zde také debata politického geografa Michaela Romancova a válečné zpravodajky Petry Procházkové, kteří budou diskutovat na téma (Ne)demokracie v postsovětských zemích. 

Na webových stránkách svobodnylistopad.cz uvádíte, že na rok 2022 hledíte s jistými obavami, protože všichni kolem sebe můžeme pozorovat, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí. V čem bude za vás letošní výročí specifické?

V posledních měsících se v Evropě udály věci, které byly donedávna považovány za nemyslitelné. Pro nás to znamená, že svoboda ani demokracie nejsou samozřejmostí. A že ani po všech událostech 20. století se nemůžeme spoléhat na to, že naše současné svobody nelze narušit. 

V roce 2019 jste uskutečnili průzkum mezi mladými lidmi a jejich postoji např. k setrvání v EU apod. Máte nyní nová data? A co ukazují? Jaká témata nyní rezonují mezi studenty?

Nová data v tuto chvíli nemáme, na průzkum v roce 2019 jsme v tomto roce nenavazovali. V současné době podle mého mezi studenty jednoznačně v tomto směru rezonuje téma Ukrajiny a Ruska. S blížící se prezidentskou volbou se také řeší politické směřování naší země v dalších letech 

Proč si myslíte, že je i pro generaci, která se narodila po sametové revoluci, důležité připomínat si 17. listopad?

Myslím si, že připomínání si významu 17. listopadu je zcela zásadní a to právě pro generaci, která se narodila až po sametové revoluci, do které patřím. Já, ani mí vrstevníci, jsme nezažili dobu, kdy by naše názory mohly tak zásadním významem ovlivnit naše studium nebo práci, kdy bychom nemohli bez povolení vycestovat. 17. listopad je odkazem toho, že není dávno, co tomu tak nebylo, a jak se z historie poučit. 

Informace o programu Svobodného listopadu najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram